Rozejście mięśni prostych brzucha (RMPB)

Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi ogromną przemianę. Zaczynając od zmian hormonalnych, emocjonalnych i kończąc na fizycznych. Największą przemianę przechodzi kobiecy brzuch, którego mięśnie rozciągane są przez rosnącą macicę. Niestety po porodzie nie zawsze dochodzi do samoistnego powrotu mięśni prostych do prawidłowego położenia. Dlaczego warto zwrócić na to uwagę? Ponieważ jeśli doszło do rozejścia w obszarze kresy białej  może dojść do powikłań takich jak: nietrzymanie moczu, dysfunkcje w obrębie miednicy, ból w okolicach stawów biodrowych czy kręgosłupa.


Czym jest RMPB?
Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście się obu mięśni prostych na boki w obrębie kresy białej. Uwidacznia się w postaci rowka podczas napinania tych mięśni.

Czynniki predysponujące do pojawienia się RMPB

– duży płód
– duża ilość wód płodowych
– ciąża mnoga
– otyłość
– nadmierna praca mięśni brzucha w ostatnim trymetrze ciąży
– zbyt intensywne parcie przy zamkniętej głośni podczas drugiego okresu porodu
– kolejne ciąże
– wiek >35 lat
– zbyt mocne, nierozciągnięte mięśnie brzucha
– zbyt słabe mięśnie brzucha przed ciążą

Test na rozpoznanie RMPB w ciąży i po porodzie

Połóż się na plecach ze zgiętymi kończynami dolnymi  w stawach biodrowych i kolanowych. Stopy oprzyj na podłożu. Połącz palce dłoni i połóż ją na brzuchu w okolicach pępka. Bardzo powoli unieś głowę i ramiona do góry, drugą ręką możesz złapać się za głowę lub za kolano. Powinnaś poczuć pracę i napięcie mięśni brzucha, możesz też wyczuć przerwę między pasmami mięśni. Zbadaj ile palców mieści się w tej przerwie. Jeśli jest to więcej niż 3 palce to znaczy, że powinnaś zgłosić się do fizjoterapeuty (najlepiej uroginekologicznego) który nauczy Cię aktywizować mięśnie dna miednicy i mięśnie głębokie.

Jeśli wynik jest dodatni:

– zaleca się ograniczenie czynności angażujących tłocznię brzuszną tj: podnoszenie ciężarów.- zaleca się zwrócić uwagę na prawidłowy sposób wstawania z łóżka, wstajemy zawsze z leżenia bokiem. Również podczas ciąży powinnyśmy wstawać bokiem.- zamiast zginania tułowia podczas codziennych czynności zaleca się wykonywać skłony poprzez zgięcie stawów biodrowych i kolanowych.- istotna jest modyfikacja typowych ćwiczeń mięśni brzucha podczas ciąży i po porodzie. Powinno się wyeliminować do końca ciąży oraz we wczesnym połogu ćwiczenia angażujące mięśnie skośne brzucha, ponieważ mogą powodować powiększanie się rozstępu.


Pamiętaj!

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zaleca się kontakt z fizjoterapeutą! Rozpoczęcie zbyt wcześnie intensywnych ćwiczeń w okresie połogu może doprowadzić do powiększenia się rozstępu. Przy przechodzeniu do trudniejszych ćwiczeń, początkowo wykonuj je bardzo powoli, by mięśnie proste były w stanie zachować swoje położenie. Każdy przypadek jest inny i powinniśmy podchodzić do schorzenia indywidualnie. Jeśli wykryjesz u siebie RMPB zalecam skonsultować się z fizjoterapeutą.


Źródło:
1. Fundacja Rodzić po Ludzku (materiały ze szkoły rodzenia)
2. Opala-Bredzik A., Dąbrowski S., Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha u kobiet w ciąży i po porodzie, Fizjoterapia 2009, 17, 4, s.67-70
3. http://www.przepukliny.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *