Jakie buty wybrać dla malucha?

Ostatnio dostałam od kilku mam parę pytań odnośnie obuwia dla dziecka. Również u nas nastąpił ten oczekiwany moment stawiania pierwszych kroków, więc temat jest mi dobrze znany. Na początku chciałabym Was zaprosić do odwiedzenia bloga bosej stópki, gdzie znajdziecie sporo informacji dotyczących prawidłowego doboru obuwia. A TU pojawił się nieco szerszy wpis mojego autorstwa o barefootowym obuwiu. Koniecznie sprawdźcie! 😉


Na początek o samej nauce chodzenia…Stopy małego dziecka pomimo iż wyglądem przypominają nam nasze stopy, by w pełni się wykształtować muszą przejść długą drogę. W pierwszym roku życia stopy przygotowują się do przenoszenia obciążeń. Już od narodzin powinniśmy dbać o stopy malucha, dbając o ich odpowiednią pielęgnacje, umożliwiając swobodę ruchu. Tu moja mała rada: Drogie mamy jeśli wasze dzieciątko nie chodzi, nie ma potrzeby ubierać mu butów. Jeśli już musimy je ubrać bo np. jest zima i boimy się że nasze dziecko zmarznie, wybierzmy takie które nie będą uciskać i krępować małej stopy. Zawsze można ubrać dodatkową parę ciepłych skarpet ;).Kiedy dziecko rozpoczyna swoją przygodę z nauką chodu, powinno jak najwięcej chodzić boso- co zgodnie zalecają lekarze na całym świecie. Chodzenie na boso to nic innego jak funkcjonalny trening dla naszych stóp, nie ma lepszego ćwiczenia! Chodzenie na boso najdokładniej pozwala poczuć podłoże, co z kolei rozwija świadomość ciała i poprawia utrzymywanie równowagi.


Jakie obuwie wybrać?

Pamiętajmy że pierwsze buty najlepiej wybrać w momencie gdy dziecko już całkiem nieźle potrafi samo chodzić. Najważniejsze jest jednak by wybrać to obuwie dobrze! Najlepszą alternatywą dla gołych stóp jest tzw. barefootowe obuwie, inaczej zwane bosym. Bose obuwie to takie, które które dobrze przylega do stopy dziecka i nie ogranicza jej swobodnego ruchu. Podeszwa dobrego buta powinna być cienka i elastyczna by umożliwić stopie jak największy odbiór bodźców z podłoża. Zapiętek buta powinien być odpowiednio dopasowany i przylegać do pięty, nie może być za sztywny! Czubek buta powinien być nieco szerszy i uniesiony by umożliwić pracę palcom. Całość bucika powinna być odpowiednio miękka, lekka i wykonana z materiałów umożliwiających stopom oddychanie. Tylko tak dobrane obuwie pozwala stopie prawidłowo pracować, nie zaburzając jej naturalnej dynamiki. Nie zapominajmy o tym by dobrze dobrać rozmiar buta, oraz regularnie sprawdzać czy nie jest już za mały.


Dlaczego obuwie jest tak ważne?

Źle dobrane obuwie może w negatywny sposób wpływać na rozwój stóp, co z kolei prowadzi do zaburzeń w całym organizmie. To szczególnie ważne u dzieci ponieważ może to wpływać na strukturę niewykształconego jeszcze w pełni układu szkieletowego. Zaburzony rozwój stop to zaburzony rozwój motoryczny całego ciała! Każda nieprawidłowość w budowie stopy prowadzi do zaburzeń stawów obwodowych i kręgosłupa. W późniejszym etapie może doprowadzić do dysbalansu mięśniowego, pojawienia się dolegliwości bólowych, urazów, czy zniekształceń.


Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze obuwia:

– sztywne obuwie– często zalecają je nasze babcie, niestety sztywne obuwie nie pozwala stopie na prawidłowe przetoczenie, negatywnie wpływając na jej pracę.

– obuwie profilaktyczne/ z wkładką– dzieci do 3-5 roku życia mogą mieć płaskostopie fizjologiczne. Jest spowodowane występowaniem tzw. podściółki tłuszczowej. Kupowanie wkładek jest w tym przypadku bezcelowe.

– za duże obuwie– Stopy dziecka szybko rosną, lecz kupowanie butów “na zapas” jest błędne, ponieważ nie spełniają wtedy swojej prawidłowej funkcji.

– używane obuwie– w klasycznym “sztywnym” obuwiu każdy but dopasowuje się do budowy stopy i chodzenia właściciela. Może się okazać że dziecko ze zdrowymi stopami przejmie niezdrowe nawyki poprzednika.


Jakie buty my wybraliśmy?Na polskim rynku pojawia się coraz więcej marek zajmujących się sprzedażą “bosego” obuwia. My wybraliśmy buty Bobux StepUp XPLORER Spekkel Printed Smoke ze sklepu www.bosastopka.pl. Buty testujemy już kilka tygodni i jak na razie jesteśmy z wyboru bardzo zadowoleni 🙂

Buty te spełniają przede wszystkim wszystkie wymogi bosego obuwia. Są leciutkie, wykonane z naturalnej skóry co pozwala stopie oddychać. Posiadają elastyczną, miękką podeszwę dzięki czemu nie zaburzają pracy stopy i pozwalają na odbiór bodźców z podłoża. 

Mimo iż wyglądają na delikatne są wytrzymałe! Mojemu synkowi zdarza się jeszcze czworakować, po pierwszym wyjściu myślałam że będzie widać ślady użytkowania. Spotkało mnie jednak miłe zaskoczenie, czubki w dalszym ciągu są w nienaruszonym stanie 🙂

Buty dobrze trzymają stopę i nie zsuwają się, co również mile mnie zaskoczyło. Najśmieszniejsze jest to, że stały się dodatkowo interesującą zabawką 😀. Synek wprost uwielbia je dotykać i bawić się rzepem. Z czystym sumieniem mogę polecić te buty wszystkim mamom, a raczej ich dzieciom 😉. Wszystkim mamom, które zastanawiają się nad wyborem dziecięcego obuwia polecam sklep www.bosastopka.pl. Znajdziecie tam duży wybór zdrowego obuwia dla Waszych pociech, na każdą porę roku i cały etap dorastania. Duży wybór obuwia na pewno okaże się pomocny w wyborze odpowiedniego modelu indywidualnie dla Waszych dzieci. Dodatkowo w razie wątpliwości zawsze możecie liczyć na poradę doświadczonej obsługi, która pomoże Wam wybrać odpowiedni model. 

Źródło:

1. B. Zukunft-Huber, Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2013 

2. Community Paediatrics Committee. Footwear for children. Paediatr Child Health. 1998 Sep-Oct; 3(5): 373 

3. E. Zeyland-Malawka, E. Prętkiewicz-Abacjew, Objawy Asymetrii w postawie ciała dzieci i młodzieży- potencjalne zagrożenie pełnosprawności układu ruchu i zdrowia, Nowiny Lekarskie, 2006, 75, 4, 394-398

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *