Usprawnianie po cięciu cesarskim

Kobiety rodzące poprzez cięcie cesarskie mogą nieco dłużej wracać do formy niż kobiety rodzące naturalnie. Jest to normalne, ponieważ CC jest zabiegiem chirurgicznym. Po porodzie kobieta musi się zająć dzieckiem, aby przyspieszyć powrót do formy warto wykonywać ćwiczenia usprawniające w czasie połogu. Usprawnianie po cesarce zaczynamy ok. 10-12h po porodzie, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań. Zaczynamy od ćwiczeń oddechowych, poprawiających krążenie i przeciwzakrzepowych- podobnie jak przy porodzie fizjologicznym.

Przykładowe ćwiczenia są podane jedynie w celach informacyjnych. Przed podjęciem ćwiczeń oraz w trakcie ich wykonywania należy skonsultować się z personelem medycznym: w szpitalu z pielęgniarką, lekarzem oraz fizjoterapeutą, po powrocie do domu z położną środowiskową oraz ginekologiem. Podane informacje nie mogą zastąpić profesjonalnej pomocy lekarskiej.


Przykładowy zestaw ćwiczeń:
Ćwiczenia w I dobie:

Ćwiczenia oddechowe torem piersiowym.Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach z ugiętymi stawami kolanowymi, stopy oparte o podłoże.Wykonujemy wdech nosem, następnie 3x dłuższy wydech ustami, powietrze kierujemy do klatki piersiowej, jeśli mięśnie brzucha się napinają, należy ustabilizować i przytrzymać ranę pooperacyjną.
Ćwiczenia czynne kończyn górnych ( przy ugiętych kończynach dolnych):
-unoszenie kończyn górnych przodem w górę i opuszczanie bokiem w dół
-rozwieranie i łączenie palców dłoni oraz ich zaciskanie i otwieranie
-zginanie i prostowanie rąk w stawach łokciowych z równoczesnym zaciskaniem i otwieraniem dłoni
-okrężne ruchy w stawach nadgarstkowych
-dociskanie kończyn górnych do podłoża z równoczesnym ściąganiem łopatek

Ćwiczenia czynne kończyn dolnych:
-zginanie grzbietowe i podeszwowe stóp
-okrężne ruchy w stawach skokowych
-izometryczne ćwiczenia napinania mięśni nóg (dociskanie pięty, później całej kończyny dolnej do podłoża)
-napinanie pośladków z przytrzymaniem napięcia ok. 3-5 sekund
-marsz w łóżku-naprzemienne zginanie i prostowanie nóg w stawach kolanowych i biodrowych z przyciąganiem stóp do pośladków połączone z oddechem

Ćwiczenie poprawiające krążenie w obrębie miednicy:
Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach. Kończyny górne leżą wzdłuż ciała, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłoże, pięty blisko pośladków.
Ruch: Robimy wdech, następnie przyciskamy plecy do podłoża. Przytrzymujemy na początku od 5 sekund (z czasem do 10 sekund). Staramy się docisnąć plecy do podłoża za pomocą mięśni brzucha. Ćwiczenie wykonujemy powoli z przerwami między powtórzeniami.

Przeciwwskazane: ruch odwodzenia w stawach biodrowych, wyprost w stawie biodrowym z wyprostowanym stawem kolanowym.

Nauka prawidłowego odkasływania:Zaczynamy od ugięcia jednej kończyny dolnej, następnie dostawiamy drugą, stabilizujemy poprzez przytrzymanie rękoma ranę pooperacyjną. Wykonujemy wdech, następnie wydech na końcu którego odkasłujemy. Prawidłowe odkasływanie minimalizuje ból w okolicach rany.
Nauka odwracania się na bok i wstawania: Gdy leżymy na plecach, najpierw zginamy kończyny dolne w stawach kolanowych i biodrowych i wraz z tułowiem obracamy się na bok. W tej pozycji podpierając się na przedramieniu, prostujemy staw łokciowy z jednoczesnym unoszeniem tułowia i opuszczaniem podudzi poza łóżko. W taki sposób przechodzimy do siadu ze spuszczonymi nogami.

Ćwiczenia w II dobie:

Wykonujemy wszystkie ćwiczenia z poprzedniej doby z większą intensywnością

Unoszenie miednicy
Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach. Kończyny górne leżą wzdłuż ciała, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłoże.
Ruch: Unoszenie miednicy z napięciem pośladków, opuszczenie, następnie rozluźnienie mięśni. Dwie serie po 6-8x.

Ćwiczenia w III-IV dobie:

Powtarzamy ćwiczenia z poprzednich dni

Ćwiczenia kończyn dolnych:
Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach. Kończyny górne leżą wzdłuż ciała, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłoże.
Ruch: Rozłącz kolana (tyle ile możesz), następnie powoli złącz. Powtarzamy ok. 10 x.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy:
Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach. Kończyny górne leżą wzdłuż ciała, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłoże.
Ruch: Próba zbliżenia spojenia łonowego w stronę mostka, bez udziału mięśni pośladkowych, wytrzymać 5 sekund, odpoczynek- 10 sekund. Początkowo powtarzamy 5-10x.

Ćwiczenia w V-VI dobie:

Ćwiczenia wzmacniające:
Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach. Kończyny górne leżą wzdłuż ciała.
Ruch: Wyprostować prawą kończynę dolną w stawie kolanowym, zgięcie grzbietowe stopy (stopa na siebie), napinamy mięsień czworogłowy uda (przednia część uda), wytrzymujemy 3-5 sekund, następnie zmiana nogi. Powtarzamy ok. 20 x.

Trening mięśni brzucha wprowadzamy w późniejszym czasie, ostrożnie ze względu na możliwość powstawania powikłań takich jak np. przepuklina brzuszna.

Źródło:
– notatki własne z przebiegu studiów
-Karowicz-Bilińska A., Sikora A., Estemberg D., Brzozowska M., Berner-Trąbska M., Kuś E., Kowalska-Koprek U. “Fizjoterapia w położnictwie”
-http://health.howstuffworks.com/pregnancy-and-parenting/pregnancy/postpartum-care/how-to-exercise-after-giving-birth2.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *