Dlaczego w czasie ciąży warto udać się do fizjoterapeuty?

Do gabinetu fizjoterapeuty najczęściej przychodzą osoby z konkretnym problemem- gdy po prostu coś boli, lub w celu usprawnienia. Mało kto korzysta z usług fizjoterapeutycznych profilaktycznie, tymczasem to klucz do naszego zdrowia. Czas ciąży jest wyjątkowy, w ciele kobiety zachodzi szereg zmian. Szczególnie w tym okresie warto się udać do fizjoterapeuty na profilaktyczną wizytę. Dlaczego?


Przebieg ciąży, ciało matki, jej przebyte wcześniej urazy, oraz styl życia mają ogromne znaczenie dla rodzącego się dziecka. Często słyszy się że dzieci w dzisiejszych czasach rodzą się coraz słabsze. Oczywiście pewnie jest to spowodowane tym że dzieci są częściej i lepiej diagnozowane. Z drugiej strony mamy też świadomość tego, jak ewoluowało nasze życie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu, czy nawet kilkunastu lat. Mniejsza aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, chęć rozwoju osobistego i to że coraz później decydujemy się na dziecko niestety nie wpływa korzystnie na warunki w jakich rozwija się płód. Jak już wiemy nasz organizm jest jednością, co za tym idzie problem/uraz w jednym odcinku może wpływać na ogół naszego organizmu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na miednicę oraz struktury leżące w jej obrębie. Znaczenie może mieć również ukształtowanie macicy, kondycja mięśni dna miednicy, zagnieżdżenie się zarodka.


Badania dowodzą że struktury te wpływają na ukształtowanie się płodu, a wzorce/ułożenie które posiada dziecko w życiu płodowym można zaobserwować również po urodzeniu dziecka i jest to tzw “pamięć płodowa”.

( Nieskończona sieć [1])

Każda dolegliwość bólowa, czy uraz powoduje zmianę napięcia mięśni, często powoduje wymuszoną pozycję w celu ochrony przed bólem. To z kolei przekłada się na ułożenie dziecka w brzuchu matki. Zbyt mocno napięte mięśnie w okolicy brzucha mogą ograniczać przestrzeń dziecka. Macica może przybrać asymetryczny kształt co przekłada się na kształt brzucha. W efekcie dziecko ma mniej miejsca na swobodne poruszanie się, jego ustawienie w łonie matki jest bardziej wymuszone i zależne od matki. Zazwyczaj kobiety które podczas ciąży miały dolegliwości bólowe niezbyt dobrze wspominają czas ciąży, ich przygotowanie do aktywnego porodu jest mniejsza. U dzieci które znajdowały się w wymuszonej pozycji częściej można zaobserwować dysfunkcje tj: kręcz szyi, złe ustawienie stóp, czy asymetria tułowia. Pamięć płodowa szczególnie uaktywnia się w okresie dojrzewania wpływając prawdopodobnie na powstające w tym okresie wady postawy.


Właśnie dlatego nie powinno się lekceważyć dolegliwości bólowych w czasie ciąży. Najczęściej spotykane dolegliwości to: bóle kręgosłupa, wzmożone napięcie mięśniowe, objawy rwy kulszowej, drętwienia kończyn oraz obrzęki. Obecnie istnieje wiele bezpiecznych metod terapii, które można stosować u kobiet ciężarnych. Głównie wykonuje się zabiegi z zakresu terapii manualnej. poprzez pracę na tkankach miękkich (skóra, powięź, mięśnie) wpływając na ich rozluźnienie. W niektórych przypadkach można zastosować delikatne mobilizacje zablokowanych stawów. Popularnego “nastawiania” czyli manipulacji się nie wykonuje. Dodatkowo fizjoterapeuta może pomóc przygotować się pacjentce do okresu połogu, ucząc odpowiedniej pionizacji, podnoszenia maluszka, aktywacji mięśni brzucha, czy też treningu mięśni dna miednicy. Dodatkowo powie jak prawidłowo się wypróżniać. Fizjologicznie człowiek podczas wypróżniania powinien przebywać w pozycji kucznej. Nasze toalety nijak się do tego mają. Ważne jest zatem by podczas wypróżniania nasze nogi były uniesione wyżej. By sobie pomóc można podłożyć pod stopy stoliczek, lub miskę odwróconą do góry dnem. Taka pozycja zmniejszy parcie, którego powinnyśmy unikać by nie doprowadzić do problemów np. z nietrzymaniem  moczu.
p.s taką pozycję powinni stosować również mężczyźni i dzieci ;).


Fizjoterapeuta powinien być odpowiednio wyszkolony a przed terapią powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką by wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Lekarz prowadzący również powinien wyrazić zgodę na zabiegi, choć często są nastawieni sceptycznie. Zdarza się że lekarze z powodu braku znajomości technik jakimi pracujemy boją się reagować.


Źródło:1.  R. Louis Schultz, R. Feiti, Nieskończona sieć, 20092.  Notatki z kursów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *